Blog Anny Brandejs

TÝDEN.CZ

19. 10. 2018
Rubrika: O zdraví

Nechte si vyšetřit mateřská znaménka

Autor: Anna Brandejs

30.09.2015 12:37

Stává se, že lékaři mají na řešení problému různé názory. Proto existuje instituce tzv. second opinion. Tedy stav, kdy zajdete za jiným než svým lékařem se zdravotní dokumentací a požádáte ho o názor. Nejedná se o nic nekorektního, někdy jsou ošetřující lékaři sami rádi, že takto mají možnost zjistit názor kolegy v oboru. V čem se ale všichni lékaři shodnou? V tom, že prevence je vždy výhodnější než léčba. Týká se to všech oblastí medicíny, rakoviny zvlášť.

Je s podivem, kolik lidí dokáže odkládat návštěvu lékaře, přestože mají o svém zdravotním stavu pochybnosti. Nechci rozebírat, co je k tomu vede. Ráda bych na ně apelovala, aby s vyšetřením neotáleli. Třeba v případě znamének na kůži. Je na to speciální přístroj dermatoskop, který ihned určí, zda je útvar nebezpečný či nikoli a dermatolog se rozhodne, jak postupovat. Vyšetření je nebolestivé, časově nenáročné, tak proč váhat? Čím dřív budete vědět, zda byla obava na místě nebo ne, tím lépe.

Požádala jsem kolegyni Šárku Slavíkovou, dermatoložku na naší klinice, aby mi vysvětlila, jak mohou být znaménka nebezpečná a co se s nimi dá dělat. „O všech znaménkách je dobré mít povědomí a čas od času je sledovat. Jejich růst nebo změna barvy může být varováním, že se něco děje a je vhodné ho vždy ukázat kožnímu lékaři. V případech aktivity ve znaménku je lepší ho preventivně vyjmout. Mýtus o tom, že se na znaménko nemá sahat, jinak by se mohlo „zvrtnout" v rakovinu, není založený na pravdě,“ začala Šárka.

Upozornila mne také na to, že znaménka by se měla víc kontrolovat na podzim, protože se objevují víc po slunění. „Každého spíše znervózňují hmatatelná mateřská znaménka, která však nebývají nebezpečná. Vystouplá znaménka mohou vypadat nevzhledně, ale ve většině případů jsou nezhoubná oproti těm, která nenahmatáme. Naproti tomu je třeba věnovat pozornost znaménkám malým, nenápadným, která při bližším zkoumání a sledování často uvnitř mění barvu. Takové znaménko začne tmavnout, pak se může plošně rozšiřovat do okolí, zdrsňuje se jeho povrch, může svědit, v určitém stadiu se může i začít vyvyšovat nad kůži. To jsou nebezpečné aktivní névy. Všechny aktivní névy je třeba včas chirurgicky odstranit, nejlépe vyříznout, a to ještě dříve, než se z nich vyvine melanom kůže. Vyříznutím znaménka nemůže žádný nádor vzniknout, jak se traduje mezi lidmi,“ doplnila dermatoložka. Co možná nevíte je, že znaménka můžete mít i na hlavě ve vlasech, na plosce nohy a dokonce i pod nehtem.

A jsme opět u prevence: rakovině kůže lze do určité míry předcházet, například tím, že se budete v rozumné míře opalovat, používat krémy s ochranným faktorem, budete se vyhýbat soláriu nebo tím, že si necháte znaménka vyšetřit. Zvýšenou pozornost byste svému zdravotnímu stavu měli věnovat, pokud se v rodině u někoho rakovina kůže vyskytla. Včas odhalený melanom totiž zvyšuje šanci na úplné vyléčení.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Anna Brandejs

Osobní blog Anny Brandejs, ředitelky kliniky plastické chirurgie
profile_photo.png
Oblíbenost autora: 9.11

O autorovi

Estetická medicína mě doslova očarovala. Baví mě chodit po světových kongresech a hledat nové inovativní a hlavně funkční metody omlazování

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA
 
 
ODKAZY