Blog Anny Brandejs

TÝDEN.CZ

19. 10. 2018
Rubrika: O zdraví

Jak přelstít strach ze zubaře?

Autor: Anna Brandejs

20.10.2015 14:20

Strach ze zubaře je věčné téma. Zatímco někteří z nás se s ním vyrovnávají poměrně hrdinně, jiné zcela paralyzuje. Mám to štěstí, že sama patřím do té první skupiny. Nicméně po zkušenostech z naší kliniky vím, že být v té druhé kategorii není vůbec nic jedinělého. Právě naopak, je to velice časté. Což znamená, že vůbec není důvod se za tento typ strachu stydět. Zároveň je nutné říci, že v současnosti jsou obavy ze zubaře vlastně zcela zbytečné. Moderní stomatologie totiž dokáže být téměř bezbolestná.

V minulosti mě takové situace opakovaně překvapily. Úspěšní, urostlí a sebevědomí muži, kteří ve své kariéře dosáhli mnohého, se u zubaře změní jako mávnutím (ne)kouzelného proutku. To samé se týká i tzv. „drsných“ chlapů, kteří se věnují nejrůznějším adrenalinovým sportům a aktivitám a pod stresem plní náročné úkoly. Jakmile vkročí na stomatologii, respektive jakmile se zubní ošetření blíží, ihned poklesnou v kolenou. A tak nezbytné návštěvy řeší různě. Bohužel často tím, že ošetření u zubního lékaře donekonečna odkládají. Zanedbanou péčí si ovšem zadělávají pouze na větší a větší problémy. A to je velká škoda.

Navíc je tento přístup v současnosti zcela iracionální. Pokud se bojíte zubaře, přijďte na Brandeis Clinic a moji kolegové si s vaším strachem poradí. Ošetření zubů můžeme provést v tzv. analgosedaci, kdy Vám zkušený anesteziolog na nezbytnou dobu navodí stav, při kterém strach opadne, a vy si v průběhu ošetření spokojeně pospíte.

Celkem existují tři druhy analgosedace: sedace, analgosedace a intranasální analgosedace. Různé druhy se využívají k různým druhům ošetření podle jejich náročnosti. Pozitivní na tom je, že i opravdu bojácní jedinci už nemusí ani běžnou návštěvu zubaře odkládat. Sedaci je totiž možné využít i pro nenáročné zákroky jako je ošetření zubních kazů. Jaký typ sedace je vhodné využít, určí vždy lékař podle typu zákroku, a popřípadě i bolestivosti ošetření. Avšak u citlivějších jedinců je možné se s lékařem domluvit i na silnějším druhu sedace. Důležitý je hlavně komfort pacienta. Společné ovšem mají všechny typy analgosedace jedno, musíte si před zákrokem nechat udělat předoperační vyšetření a na samotný zákrok pak přijít na lačno. Předoperační vyšetření ovšem není nic náročného a vydá vám jej i váš praktický lékař.

Pokud tedy i vy trpíte strachem ze zubaře, věřte, že tento problém je řešitelný. Zde je na místě vzpomenout na jednoho z našich pacientů, který se původně velmi bál zubaře. Byl jím nový představitel filmové role chystaného britského snímku o Draculovi, litevský herec James (Źilvinas) Tratas, který si nedávno nechal esteticky upravovat své zuby. Po ošetření na naší klinice se obav zcela zbavil!

Proto se pokuste i vy neodkládat pravidelné prohlídky, tím se vaše návštěvy u zubaře stanou snesitelnějšími. Pokud vás však i jen myšlenka na zubařské křeslo děsí, je čas se začít zajímat o analgosedaci, která vám může usnadnit život.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.08


Anna Brandejs

Osobní blog Anny Brandejs, ředitelky kliniky plastické chirurgie
profile_photo.png
Oblíbenost autora: 9.11

O autorovi

Estetická medicína mě doslova očarovala. Baví mě chodit po světových kongresech a hledat nové inovativní a hlavně funkční metody omlazování

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA
 
 
ODKAZY