Blog Anny Brandejs

TÝDEN.CZ

19. 10. 2018
Rubrika: O zdraví

Aby měly Vaše děti zdravé a krásné zuby

Autor: Anna Brandejs

26.11.2015 10:01

MDDr. Ondřej Klika

Pokaždé, když vidím či slyším o nějakém klukovi či holčičce, kteří mají zanedbané zuby, je mi z toho opravdu smutno. Zcela chápu, že rodiče mají spousta práce a málo času. Chápu také, že pokud má dítě nějakou špatnou zkušenost, může se zubaře opravdu bát a odvést jej do ordinace se stává skutečným oříškem. Jenže s tím se rodiče nemohou spokojit! Zdravé a krásné zuby jsou přece velmi důležité! Navíc pokud péče o chrup probíhá preventivně a včas, je obvykle naprosto bezproblémová. A především je potřeba vědět, že na naší klinice ošetříme dospělé i děti zcela bezbolestně.

Zrovna nedávno jsme vedli na toto téma dlouhou debatu s lékaři Brandeis Clinic, konkrétně se stomatologem Ondřejem Klikou a anesteziologem Janem Machačem, mimochodem někdejším členem lékařského týmu prezidenta Václava Havla.

Podle zubaře Kliky lze strachu dětí poměrně jednoduše předcházet. „Pravidelnými návštěvami zubního lékaře, které by měly začít v co nejnižším věku, a správnou domácí ústní hygienou. Dítě pak chodí pouze na preventivní prohlídky nebo podstoupí odstranění zubního kazu v raném stádiu, kdy se nemusí ničeho obávat,“ vysvětloval mi zubař z Brandeis Clinic a zároveň doplnil: „Strach dítěte z ošetření je u většiny dán špatnou zkušeností z předešlého zákroku. Zákrok dítě bolel nebo mu bylo nutno ošetřit více zubů naráz z důvodu zanedbání péče o chrup. V menším procentu případů pak jde o obavy z prvního ošetření, které například barvitě popsali kamarádi ve škole.“

Analgosedace místo celkové narkózy

MUDr. Jan MachačPrevence a správná péče, to je jasné. Jenže, co když se dítě přesto hrozně bojí. Anebo už má zuby zanedbané, s mnoha kazy či jinými problémy, takže je jasné, že ošetření bude dlouhé a bolestivé? Jak jej potom přesvědčit? Jak mi vysvětlil anesteziolog Jan Machač, v těchto případech je vhodné použít analgosedaci neboli přispání. „Analgosedace je vlastně kombinace dvou složek, sedace, což je útlum vědomí, a analgezie, která zajistí bezbolestnost. Pacient v dostatečně hluboké analgosedaci nevnímá bolest, neboť místo zákroku je ošetřeno lokální anestezií. Cítí se jako ve velice hlubokém spánku, je probuditelný, ale krátce nato opět usíná,“ uvedl anesteziolog.

Je důležité vědět, že analgosedace se velmi liší od celkové anestezie a to mj. tím, že na rozdíl od narkózy nezatěžuje organizmus dítěte (či dospělého). „U analgosedace nehovoříme o nežádoucích projevech, je-li správně provedena. Po výkonu je pouze nutné počítat s dospáním pod dohledem zkušeného personálu. Druhý den se člověk může plně zapojit do běžného života, tedy jít do školy či školky, sportovat, jediným omezením může být rekonvalescence v souvislosti s případným stomatologickým výkonem,“ vysvětlil mi Jan Machač s tím, že před analgosedací je třeba zajít k pediatrovi (praktickému lékaři) na předoperační vyšetření.

Správné dávkování sedativ

Podle Machače je možné podávat látky pro vyvolání analgosedace ústy, vstříknout do nosu, anebo injekčně do svalu či žíly. Ovšem ne všechny metody jsou stejně bezpečné a spolehlivé. „Na některých pracovištích se stále ještě podává analgosedace v sirupu, který lékař nakape dítěti do úst. V tomto případě ale nikdy přesně nevíme, kolik látky se vstřebá a metabolizuje. Lékaři proto z obavy z předávkování často raději dítě poddávkují a sedace ve finále prakticky nefunguje,“ zhodnotil typické nešvary podávání látek anesteziolog, který doporučuje výhradně aplikaci do svalu.

Pokud bych měla povídání s lékaři Brandeis Clinic shrnout, je v první řadě důležité dbát na prevenci, pravidelné prohlídky u zubaře a také důkladnou péči. Ovšem když už přeci jen čeká Vaše dítě větší zákrok, dopřejte mu ošetření v analgosedaci. Je přeci škoda, aby si Váš syn nebo dcera nesli až do dospělosti neblahé vzpomínky na zubaře!Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.83


Anna Brandejs

Osobní blog Anny Brandejs, ředitelky kliniky plastické chirurgie
profile_photo.png
Oblíbenost autora: 9.11

O autorovi

Estetická medicína mě doslova očarovala. Baví mě chodit po světových kongresech a hledat nové inovativní a hlavně funkční metody omlazování

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA
 
 
ODKAZY