Blog Anny Brandejs

TÝDEN.CZ

19. 10. 2018
Rubrika: O zdraví

Jak se zbavit stop, které na vašem těle zanechalo těhotenství?

Autor: Anna Brandejs

07.02.2016 17:15

Těhotenství a porod je krásné období v životě ženy se spoustou nečekaných novinek. Když maminka přiveden na svět potomka, vše se točí kolem něho. Fontány hormonů způsobují, že jste nejspokojenější ve svém životě.

Jenže v momentě, kdy opadnou prvotní těhotenské hormony a na přítomnost svého malého drobečka si zvyknete, se možná kriticky podíváte na své tělo a na také na to, jak jej těhotenství změnilo. A rozhodnete se se stávajícím stavem něco udělat.

Jaké problémy po porodu ženy se svojí postavou nejvíce řeší? Kromě mírné nadváhy, které se lze vcelku úspěšně zbavit sníženým kalorickým příjmem a vyšší fyzickou aktivitou (pobíhání kolem miminka je fyzicky náročné až až!), se dále jedná především o strie, jizvy po porodu, plastiku břicha a plastiku prsou po porodu.

Strie a jizvy po porodu zmizí díky laseru

Na to, aby se strie neutvořily, je nejvhodnější myslet už v průběhu těhotenství a kůži zejména na bříšku, kde se strie tvoří nejčastěji, pravidelně promazávat kvalitním olejíčkem nebo jiným přípravkem, který je na prevenci vzniku strií přímo určen. Jenže v rámci těhotenství a příprav na příchod miminka často na nějakou prevenci strií (nezapomeňte, že strie jsou vlastně jizvy) a jizev po porodu není vůbec čas. Nyní se proto podíváme na možnosti, jak se jich zbavit.

Aby byly strie a jizvy méně viditelné, je ideální laserové ošetření. Na Brandeis Clinic používají lékaři tzv. frakční neablační laser, který je proti striím skutečně účinný. Funguje na principu, kdy laserový paprsek vytvoří ve střední vrstvě kůže drobné poškození, zatímco svrchní vrstva kůže zůstává neporušena. Toto drobné poranění vyprovokuje v organismu regenerační procesy (zejména tvorbu nových kolagenových vláken) a strie se začínají zhojovat.

Ošetření trvá kolem třiceti minut, a pro skutečně výrazné zlepšení vzhledu strií je třeba jej třikrát až pětkrát zopakovat. Z bolesti mít obavy nemusíte, stejně tak jako z dlouhé rekonvalescence. Laserové ošetření vás nijak neomezuje, můžete se ihned vrátit ke svým běžným aktivitám. Jediný diskomfort může být spojen s mírným otokem a začervenáním ošetřených oblastí.

Jizvy po porodu vás mohou zbavit i další procedury jako například mikrodermabraze, kdy dochází k obroušení svrchní vrstvy kůže hrubším materiálem a jejímu obnovení, či jehličkování, které funguje na podobné bázi - za použití speciálního válečku s jehličkami dojde k narušení svrchní vrstvy kůže, což v ní vyvolá regenerační procesy.

Plastika břicha vám navrátí váš pas a zlepší vzhled bříška

Maminky po porodu často řeší kromě strií i celkový vzhled bříška. Plastikou břicha chtějí odstranit přebytečný tuk či povolenou kůži, někdy je třeba také chirurgicky zpevnit břišní svaly. Plastika břicha dokáže pomoci i s rozestupem břišních svalů, který porod může způsobit.

Abdominoplastika čili plastika břicha je zákrok, který probíhá v celkové anestezii a trvá zhruba dvě hodiny. Po zákroku zůstává pacient na klinice zpravidla dva dny, přičemž v následujících třech týdnech dochází vždy jednou týdně na převaz a kontrolu. Po dobu pěti týdnů po operaci je třeba nosit bříško stažené elastickým břišním pásem či stahovacími kalhotami. Pracovní neschopnost trvá po plastice břicha obvykle mezi dvěma až čtyřmi týdny, sportovní aktivity se ovšem doporučuje omezit až na dobu dvou měsíců. Pokud řešíte kromě bříška i přebytečný tuk na bocích, je možné během plastiky břicha provést zároveň také liposukci boků.

Po plastice břicha dochází ke zpevnění svaloviny břišní stěny a zlepšení jejích kontur, stejně tak jako k úbytku tuku v pase.

Plastika prsou zlepší tvar poprsí po porodu a kojení

Nejen bříško, ale i poprsí dostane během těhotenství a po něm „pořádně zabrat". Nejprve svůj objem hezky zvětší, a posléze opět zmenší. A prsa posléze po těhotenství mohou vypadat i jako „vyfouklé balónky" (tímto spojením popisuje svá prsa nejedna žena).

Modelace prsou dokáže celkově zlepšit vzhled poprsí po porodu. Prsa chirurg opětovně pozvedne a upraví jejich tvar. Nejde tedy vyloženě o zvětšení prsou. Vhodný je tento zákrok právě zejména v případě ztráty původního objemu a tvaru po období těhotenství, pomoci však dokáže i tehdy, dojde-li k poklesu prsou v důsledku velkého váhového úbytku. Stejně tak navrátí krásu ňadrům, která přirozeně s postupujícím věkem mění svůj tvar.

Ňadra po porodu je také samozřejmě možné jak zmenšit, tak zvětšit pomocí silikonových implantátů nebo pomocí vlastního tuku.

Mamoplastika (modelace prsou) se provádí v celkové anestezii a zabere asi dvě hodiny. Po zákroku je nutné na klinice zůstat jeden až tři dny dle typu a průběhu operace, což určuje i délku rekonvalescence a dobu, za jakou jsou vidět definitivní výsledky. Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.94

Diskuze

Anna Brandejs

Osobní blog Anny Brandejs, ředitelky kliniky plastické chirurgie
profile_photo.png
Oblíbenost autora: 9.11

O autorovi

Estetická medicína mě doslova očarovala. Baví mě chodit po světových kongresech a hledat nové inovativní a hlavně funkční metody omlazování

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA
 
 
ODKAZY