Blog Anny Brandejs

TÝDEN.CZ

19. 10. 2018
Rubrika: O zdraví

20 metod, jak vypadat a být o mnoho let mladší

Autor: Anna Brandejs

06.12.2016 14:43

Většina lidí chce ve starším věku vypadat o pár let, nebo desítek let mladší. Tuto snahu neodsuzuji, protože vylepšení vzhledu, odstranění vrásek, omlazení kůže či celého organismu má jeden fantastický vedlejší efekt: lidé jsou spokojenější, vyrovnanější, a tím zákonitě pozitivně ovlivňují nejenom svůj život, ale i své okolí. Pokud si myslíte, že jediným řešením, jak vypadat mladší, je injekce Botoxu, nebo chirurg a jeho skalpel, překvapím Vás. Je mnoho dalších metod, které fungují. 

1.      Přestaňte jíst (nebo alespoň výrazně omezte) vše, co obsahuje cukr a pšeničnou mouku. Strava s vysokým obsahem cukru a škrobů rychle a výrazně zvyšuje hladinu cukru v krvi, což způsobuje záněty na buňkové úrovni. Tato strava je jedním z klíčových faktorů začátku nemocí a problémů, mezi které patří rakovina, Alzheimerova choroba, srdeční onemocnění a vrásčitá kůže. Navíc, když hladina cukru v krvi stoupne rychle a dlouho přetrvává, cukr se váže na kolagen v kůži, čímž se naše pleť stává neelastická, tuhá a povislá. Tento proces se označuje jako glykace. Známý americký dermatolog Nicholas Perricone věří, že až 50 % stárnutí kůže je způsobeno právě glykací.

2.      Jezte dostatek kvalitních bílkovin.  Bílkoviny ve stravě jsou důležité pro tvorbu kolagenu, který ve Vaší kůži tvoří síťovité uspořádaní a je odpovědný za pevnost a mladý vzhled kůže. Bez kvalitních bílkovin v potravě nebudete moci vybudovat ve své kůži ani dostatek elastinu, který kůži propůjčuje pružnost a elasticitu. Nejlépe stravitelné jsou živočišné bílkoviny. Všechny hollywoodské hvězdy konzumují denně alespoň jednu porci lososa. Losos a další studenomilné ryby jsou jedinečným zdrojem vysoce kvalitního proteinu, ale i antioxidantů, vysokých hladin omega 3 a dalších esenciálních tuků. Všechny tyto látky mají silné protizánětlivé účinky.

3.      Dávejte si pozor na nízkotučné, nebo úplně beztukové diety. Být na beztukové dietě je velký nerozum. Člověk musí přijímat dostatek esenciálních mastných kyselin, aby byl zdravý. A je třeba mít na paměti, že dobrý tuk v potravě pomáhá i hubnutí. Dobré tuky obsahuje právě losos, excelentní zdroj omega 3 mastných kyselin. Velmi dobrý je příjem tuku v podobě dressingu na saláty, například ve formě panenského olivového oleje, oleje z vlašských ořechů anebo lněného oleje. Tyto oleje obsahují mnoho cenných látek pro zdraví a omlazení, antioxidanty, ale i protizánětlivé polyfenoly.

4.      Jezte ovoce a zeleninu pro bezvadnou pleť. Borůvky, maliny, jahody, zelený salát, to všechno obsahuje množství vitamínů a antioxidantů, které pomáhají vyživit naši pleť.

5.       Pijte 10 skleniček čisté vody denně.

6.      Vyměňte kávu za zelený čaj. Káva zvyšuje hladiny hormonu kortizolu, který v příliš vysokých hladinách urychluje stárnutí. Zelený čaj omlazuje všechny buňky v těle, protože obsahuje antioxidanty, které jsou stokrát účinnější v ochraně DNA než vitamín C. Zelený čaj podporuje dlouhověkost a omlazení.

7.      Vyspěte se do krásy. V organismu člověka, který málo spí, se vytvářejí nadměrné hladiny hormonu kortizolu, kterému se pak přezdívá „death hormon" anebo „hormon smrti". Když je ho víc, než by ho člověk měl mít, dokáže rozkládat tkáně, například svalovou tkáň, ztenčuje kůži, dekalcifikuje kosti a zvyšuje hladinu cukru v krvi. Při zvýšené hladině cukru začíná v buňkách zánět a kůže pak stárne rychleji, než by měla.

Když si chcete dlouho zachovat mladistvý vzhled, je zcela nutné dostatečně spát. A to i proto, že během spánku naše tělo produkuje tzv. růstový hormon, který je hormonem mladosti, a funguje přesně opačně než kortizol. Pomáhá Vám při tvorbě svalů, posiluje kosti, dělá kůži tlustší a kvalitnější.

8.      Omezte kouření, a nejlépe s ním úplně přestaňte. Jediným vdechnutím cigaretového kouře nasajete do sebe miliardy volných radikálů. Volné radikály jsou „zlou formou" kyslíku, který útočí na buňky, poškozuje je a způsobuje záněty. Navíc nikotin stahuje průtok krve v kůži, což má za následek její menší prokrvení. Do kůže se dostává méně kyslíku a živin, což vyvolává stárnutí kůže.

9.      Neopíjete se. Alkohol v nadměrném množství rychle zvyšuje hladinu cukru v krvi, což opět vede k prozánětlivým procesům v buňkách a ke glykaci. Alkohol se v játrech přeměňuje na toxické látky aldehydy a ketony, které jsou pro buňky toxické a prozánětlivé. Navíc alkohol dehydruje a kůže pak vypadá příšerně. Samozřejmě, každodenní popíjení suchého červeného vína v rozumném množství Vám pomůže zpomalit procesy stárnutí organismu. Víno totiž obsahuje mnoho skvělých antioxidantů - například resveratrol, silný antioxidant, který chrání nejen kožní tkáň, ale zmenšuje i riziko rakoviny a srdečních onemocnění. Víno pijte spolu s jídlem, ne na lačno.

10.  Pozor na slunce. Stačí 5 minut v létě během oběda na slunci a sluneční světlo vytvoří volné radikály v kůži, které spustí kaskádu zánětlivých procesů, tím zrychlí stárnutí kůže, způsobí pigmentové skvrny, nebo prekancerózní a kancerózní změny v kůži. Neměli bychom se dlouhý čas vystavovat slunečnému záření bez krému, který nás chrání proti UV záření. Doporučuji se chránit před sluncem krémem od britské firmy Medik 8 nazvaným Hydr8TM Day SPF 30. Obsahuje kombinaci vysoce účinných látek, které mají antioxidační a antiglykační účinky, čímž velmi efektivně bojují proti stárnutí pleti, zlepšují její texturu a redukují vrásky. Přípravek poskytuje okamžitou a dlouhotrvající hydrataci po celý den. Jeho silná širokospektrální UVA a UVB ochrana pomáhá předcházet stárnutí pleti a vzniku jejího poškození.  

11.  Nutriční doplňky pro opravu a omlazení pleti a celého organismu. Když nemáte čas svůj jídelníček pečlivě hlídat, je dobré ho doplnit o antioxidanty, vitamíny, minerály či extrakty z rostlin v podobě kvalitního doplňku stravy. Pro krásnou pleť doporučuji tyto tři: 

  • DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic (obsahuje kolagen, kyselinu hyaluronovou a vitamin C).
  • BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic (obsahuje kolagen, vitamin C, kyselinu hyaluronovou, glukosamin, resveratrol, vitamin B, E, A, měď a biotin).
  • YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic obsahuje skutečně superlátky, které zpomalují chátrání buněk a zamezují jejich poškození.  Jen pro představu, Young 4 ever obsahuje ve dvou tabletách tolik resveratrolu, jako je ho ve 4,5 litru červeného vína.  Vitamínu E obsahuje 50 mg, to je množství, které se vyskytuje v 500 g malin. Navíc zahrnuje i další látky, jako je extrakt ze zeleného čaje, extrakt z Ginkgo biloba atd. Můj nejoblíbenější doplněk stravy!

 

12.  Nové topické přípravky, krémy a séra, které opravdu dokážou pleť omladit, jsou ty, které obsahují hlavně antioxidanty, vitamíny a peptidy. Moje tipy: 

  • Sérum CE-Tetra zvyšuje hustotu pleti, zlepšuje její texturu a redukuje projevy pigmentace. Protože podporuje v kůži syntézu kolagenu, vyhlazuje toto sérum vrásky. Účinné látky: 7 % vitamínu C a přírodní vitamín E - silné antioxidanty, které chrání pleť před poškozením volnými radikály i slunečním zářením.
  • Sérum Retinol 3 TR je účinné noční sérum, které obsahuje vitamíny A a E. Díky vysokému obsahu těchto účinných vitamínů dokáže podpořit produkci kolagenu a kyseliny hyaluronové, což vede k redukci jemných vrásek. Vitamín E je navíc známý jako jeden z nejlepších antioxidantů současnosti, pomáhá chránit pokožku před poškozením volnými radikály a navíc ji vyváženě hydratuje. 

13.  Botox. Okamžité vyhlazení vrásek.  Botox je neurotoxický protein, který uvolňuje kontrakci svalů blokováním nervových impulzů. Výsledkem jsou svaly, které už nemají kontrakce, takže vrásky, které produkují, se uvolní a zmizí. To se stane asi do 5 dnů a efekt vydrží přibližně 6 měsíců.

14.  Omlazení krevní plazmou. Vaše krev obsahuje plazmu a další úžasné látky, které, když se aplikují do kůže, vaši pleť výrazně omladí. Plazma bohatá na krevní destičky (PRP) se extrahuje z vlastní krve pacienta a obsahuje bohaté koncentrace růstových faktorů, což jsou bioaktivní stimulátory známé jako akcelerátory přirozeného procesu hojení. Plazma se aplikuje injekcemi, např. do oblasti tváře, dekoltu a nadloktí. Může tak nastartovat kmenové buňky a zvýšit tvorbu nového kolagenu v daném místě. Výsledkem je přirozené omlazení, které se nadále postupně zlepšuje.

15.  Kyselina hyaluronová. Ošetření touto látkou prodávanou například pod obchodním názvem Princess nebo Teosyal sestává z injekcí kyseliny hyaluronové v podobě gelu do pokožky. Gel se spojí s dermální tkání a začne vázat molekuly vody, což změkčí a vyhladí i hluboké vrásky.

16.  Mezoterapie léčebnými kokteily. Metoda, při které aplikujeme speciální léčebné roztoky přímo do střední vrstvy kůže. Mezoterapie výrazně usnadňuje působení účinných látek na pokožku. Díky podpoře tvorby kolagenu a nových buněk můžeme mezoterapií dosáhnout skvělých výsledků při řešení řady estetických i funkčních nedostatků pleti. Doporučuji například mezoterapii Aquashine, která obsahuje nejen kyselinu hyaluronovou, ale i 24 aminokyselin, 14 vitamínů, 8 minerálů a 4 peptidy.

17.  Dostaňte k buňkám kůže živiny bez injekcí. Většina krému a sér se nedostane bez injekce do všech vrstev kůže, a to ani ty, za které platíte 10 000 Kč za kelímek. Naopak, často nejsou o nic lepší, než ty, které stojí 1 000 - 4 000 Kč. Vysoké ceny krémů či sér jsou dle mé zkušenosti jen marketingový trik, protože lidé si myslí, že co je strašně drahé, musí být strašně účinné. Jak dostat účinné látky k buňkám ve všech vrstvách kůže bez injekce? Můžete využít:

·         Skinrölla: speciální derma váleček s titanovými jehličkami, který umožní dopravit účinné látky obsažené v krému nebo séru do epidermis a dermis, tedy přesně tam, kde je potřebujete. Rolování pokožky pomocí derma válečku zároveň představuje neinvazivní postup omlazení pleti, který významně podporuje produkci kolagenu a elastinu v kůži a navyšuje regenerační schopnosti pokožky. Ta je tak schopna sama redukovat jemné vrásky a rýhy. Po pravidelném používání vypadá pokožka mladší, dochází ke stažení rozšířených pórů a zlepšení tónu pleti.

·         Ošetření přístrojem SEYO TDA je transdermální aplikace, která dokáže bez injekce a bolesti vpravit kyselinu hyaluronovou, čistý kyslík, minerály, vitamíny a výtažky z léčivých rostlin do všech vrstev kůže - i do nejspodnější části pokožky - a zasáhnout přímo jádro buňky. SEYO TDA je ideální pro problematickou, poškozenou nebo citlivou pleť a předchází vzniku vrásek, nebo je zahlazuje. Klinické studie potvrzují zvýšení elasticity pleti v průměru o 60 % a redukci vrásek kolem očí o 47 %, v obličeji až o 32 %.

18.  Co dokáže laser. I laserem je možné odstranit vrásky, a to v rozsahu od 25 % až do 75 %. Záleží na typu laseru. Ošetření laserem musí provádět speciálně vyškolený lékař. Efekt omlazení je 2 - 5 let a vydrží 2 - 5 let.

19.  Nitě. Řešení povolené kůže je ještě obtížnější než vyhlazení vrásek. Určitý výsledek se dá dosáhnout tím, že se povolená kůže vytáhne pomocí speciálních vstřebatelných nití, například značky Princess. Tato metoda vyžaduje velmi zručného specialistu, dermatologa nebo chirurga. Efekt omlazení je 2 - 3 roky, vydrží 2 roky.

20.  Skalpel. Chirurgický facelift Vás omladí o 7 - 10 let a vydrží přibližně 10 let. Řeší hlavně povolenou kůži obličeje a krku.

Shrnutí

 V tomto článku jsem se snažila popsat nejčastější a nejúčinnější metody omlazení a odstranění vrásek. Některé by si možná zasloužily podrobnější vysvětlení. Navíc jsem nepopsala mnoho dalších metod omlazení, které existují. Bohužel v jednom článku to nejde. To už by bylo na celou knihu. Doufám, že jsem Vás inspirovala, a v případě doplňujících dotazů pište na mailovou adresu: anna.brandejs@brandeisclinic.cz.

 

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.29

Diskuze

Anna Brandejs

Osobní blog Anny Brandejs, ředitelky kliniky plastické chirurgie
profile_photo.png
Oblíbenost autora: 9.11

O autorovi

Estetická medicína mě doslova očarovala. Baví mě chodit po světových kongresech a hledat nové inovativní a hlavně funkční metody omlazování

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA
 
 
ODKAZY